Spektakle w teatrze Bajka

ZAMKNIJ OCZY I MYŚL O ANGLII – Shut your eyes and think of England

Jedna z zabawniejszych fars słynnego autorskiego teamu Johna Chapmana i Anthonyego Marriotta. Akcja szybka i dowcipna. Typowa komedia omyłek i nieporozumień. Żony zamieniają mężów, mężowie upodobania seksualne, dziewczyna z agencji towarzyskiej musi udawać pielęgniarkę, stateczni biznesmani wrabiają w lewy interes arabskiego szejka ten zakochuje się w żonie księgowego, doktor przyznaje się do bliskiego związku z kolegą.

Komedia znana od lat na całym świecie. Po raz pierwszy w Polsce na scenie teatru Bajka!

W sztuce wystąpią znani i popularni aktorzy: Lucyna Malec, Krzysztof Banaszyk, Agata Meiluté, Małgorzata Pieczyńska, Andrzej Deskur, Stefan Friedmann, Włodzimierz Press, Karol Strasburger, Zdzisław Wardejn.

[strona_podzial]Hipnoza

„Hipnozę” Antoni Cwojdziński napisał w połowie XX wieku  łącząc swoje wykształcenie fizyka z fascynacją teatrem i niewątpliwym talentem literackim. Zaskakujący przebieg akcji, błyskotliwy dialog między aktorką-pacjentką i lekarzem-wyznawcą terapii poprzez hipnozę, daje możliwości wielorakiej interpretacji wykonawcom i twórcom spektaklu. Nic więc dziwnego, że w II połowie XX wieku tak często sięgano po ten sceniczny dramat zawsze z sukcesem u publiczności. Tym razem trio: Wojciech Malajkat jako reżyser, Beata Ścibakówna i Rafał Królikowski popularni i cieszący się uznaniem artyści teatru, filmu i telewizji posługując się nowo opracowanym tekstem „Hipnozy” są gwarancją przedsięwzięcia, które przy okazji dobrej zabawy wprowadzi widza w tajemniczy świat psychoanalizy i teatru.

Występują:
Beata Ścibakówna
Rafał Królikowski
PRAPREMIERA  POLSKA PAŹDZIERNIK 2009

[strona_podzial]

UCHO VAN GOGHA (Das Huhn auf dem Ruecken)

Twórcy legendarnego już FREDRO DLA DOROSŁYCH MĘŻÓW I ŻON, jednego z najbardziej obleganych obecnie spektakli w Warszawie, realizują swoje kolejne przedstawienie.

Tym razem ŻEBROWSKI&KORIN ProSkene wspólnie z Teatrem BAJKA zaskoczą widzów tragikomedią

UCHO VAN GOGHA współczesnego niemieckiego autora Freda Apke.

Opowiedzą w niej historię dwojga nieszczęśliwie zakochanych czterdziestolatków. ONA, pełna tajemnic i niedomówień, pisząca amatorskie wiersze o niespełnionej miłości, zwróci się o pomoc w sprawie życia i śmierci do NIEGO, niewyżytego muzyka,  z namiętnością wykonującego co wieczór na wiolonczeli sarabandę Bacha…

Według słownika muzycznego sarabanda to – „powolny taniec dworski pochodzenia hiszpańskiego. Ze względu na przesycone erotyką pozy tańczących, pozostawał przez wiele lat tańcem zabronionym w katolickiej Hiszpanii”.

Laptopy poleasingowe Bohaterowie naszej sztuki też zostaną uwikłani w ten odwieczny taniec uwodzenia i dominacji; miłości i odtrącenia; odradzających się nadziei i nieuchronnych rozczarowań. W swoich pragnieniach samorealizacji, akceptacji i zrozumienia będą często bardzo groteskowi; czasami nieodparcie śmieszni; momentami boleśnie tragiczni, ale zawsze poruszająco ludzcy. Buntując się przeciwko swojemu dotychczasowemu życiu są zdolni posunąć się tak samo daleko jak tytułowy Van Gogh. A może nawet jeszcze dalej…

Wiele rzeczy w tym spektaklu zaskoczy widzów: rubaszny a jednocześnie liryczny tekst; dosadność i nieprzewidywalność zachowań bohaterów; niezwykła inscenizacja,  ale przede wszystkim obsada. Jolanta Fraszyńska, Michał Żebrowski i Piotr Machalica wcielą się w postaci zupełnie niepodobne do ich dotychczasowych kreacji aktorskich.

Zapraszamy na zaskakującą SARABANDĘ! PREMIERA PAŹDZIERNIK 2008
Reżyseria i Inscenizacja     Eugeniusz Korin

[strona_podzial]

Sceny dla dorosłych czyli Sztuka Kochania”

Mówienie o „kochaniu” nie jest sztuką. Sztuką natomiast jest robienie tego w sposób dowcipny i pikantny, dosłownie, lecz bez wulgaryzmów, z lekkim przymrużeniem oka, a jednocześnie świadomością jak wielką wagę przywiązuje się do tej sfery życia. W tej komedii brawurowe aktorstwo, frywolne teksty i zabawne piosenki bawią widzów bez względu na wiek, płeć czy… doświadczenie w „tych sprawach”!

Cytat z recenzji spektaklu przygotowanego przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu:

… Zasadniczą zaletą przedstawienia jest więc delikatność i żart, dzięki którym rozmowa o seksie (także z widownią, bo aktorzy prowokują czasem widzów) jest zabawna, ale nie wulgarna. Reżyserujący to widowisko Krzysztof Jasiński stosuje prostą, acz skuteczną metodę – lepiej dwuznacznie niż po oczach. Dzięki temu zabiegowi marzenia asystenta o romansie z piękną studentką czy szczere pożądanie żony bliźniego (przyjaciela) nikogo nie razi. Tym bardziej, że jeśli wsłuchać się dobrze w teksty historyjek, to wydaje się, że bohaterowie flirtują głównie w swojej wyobraźni. Bohaterów jest kilkunastu, choć aktorów tylko czworo (…) aktorzy stwarzają kolejne postacie tak różnymi środkami, że czasem trzeba zajrzeć do programu, żeby sprawdzić, czy aby kogoś jeszcze w obsadzie spektaklu nie dopisano. Dzięki zabawnej transformacji wykonawców i pomysłom inscenizatora łatwo wybaczamy autorowi nieco niespójny tekst (zwłaszcza w drugiej części), a Dorocie Ogonowskiej mocno przerysowane kostiumy.

Spektakl w Teatrze Zagłębia nie rości sobie, bynajmniej, pretensji do poważnych rozważań na temat polskiej seksualności. To po prostu lekki, okraszony muzyką Jakuba Przebindowskiego, sceniczny deser. I tak trzymać. Henryka Wach-Malicka Dziennik Zachodni 17 marca 2006

Muzyka Jakub Przebindowski
Reżyseria Krzysztof Jasiński
Kostiumy Dorota Ogonowska

[strona_podzial]

Goło i wesoło Ladies Night

Komedia ”Goło i wesoło” autorstwa Stephena Sinclaire′a i Anthony McCartena zawojowała już cały świat, nie schodzi z afisza od prapremiery w Mercury Theatre w Auckland w Nowej Zelandii w 1987 r. Spektakl święcił sukcesy w USA, Kanadzie, Anglii, Francji (w 2001 r. produkcja francuska otrzymała nagrodę Moliera za najlepszą komedię roku na scenie teatralnej), Niemczech, Australii, Ameryce Południowej i krajach skandynawskich. Obecnie jest wielkim przebojem w Rosji. Wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem, zarówno przez publiczność jak i krytyków teatralnych. ”Goło i wesoło” okazało się hitem nie tylko w teatrach – film na podstawie sztuki, pod tym samym tytułem podbił także kina. Podobnie jak film, spektakl opowiada historię kilku bezrobotnych, którzy będąc zupełnie bez pieniędzy, bez perspektyw, wpadają na pomysł, aby założyć grupę striptizerów o nazwie „Napalone Nosorożce”. Natomiast akcja przedstawienia dzieje się w Polsce, w Tomaszowie Mazowieckim. Oglądamy jak nasi bezrobotni próbują opanować trudną sztukę publicznego rozbierania się, początkowo w swoim gronie, następnie podczas przesłuchania w jedynym klubie w mieście o nazwie„ Eden”. Przesłuchanie wypada fatalnie. Następny występ przed tomaszowską publicznością, wypada jeszcze gorzej. Menager striptizerów wynajmuje byłą tancerkę Wandę, aby udzieliła im kilku lekcji.

Jesteśmy świadkami komicznych prób „ baletowych”, podczas których Wanda uczy ich podstaw profesjonalnego striptizu. Spektakl wieńczy spektakularny finał, w wykonaniu „Napalonych Nosorożców”, którzy na scenie, przed publicznością rozbierają się z taką swobodą, jakby robili to od urodzenia. A piękniejsza część widowni zadaje sobie pytanie „ Ile dzisiaj zdejmą z siebie?!”…

Występują: Andrzej Andrzejewski, Dorota Deląg/Olga Borys, Henryk Gołębiewski, Paweł Królikowski, Jacek Lenartowicz, Radosław Pazura, Tomasz Sapryk, Mirosław Zbrojewicz.

[strona_podzial]Dzikie żądze – My husband’s wild desires almost drove me mad

Państwo Griffin to zamożne małżeństwo w zaawansowanym średnim wieku, mieszkające w bogatej dzielnicy Londynu. On jest prezesem dużej firmy pracującej na zlecenie państwa, ona przystojna, nieco znudzona, ale raczej dama. Dorobili się synka na Oxfordzie i wiejskiego domku pod Londynem. Są ustabilizowani i coraz bardziej znudzeni. Wszystko im się układa poza jedną rzeczą. Przestał wychodzić im seks, a wiedzą , że:

Regularne uprawianie seksu podnosi sprawność organizmu, zwiększa jego wydolność i dotlenia każdą komórkę. Pobudza krążenie. Jedna namiętna noc może zastąpić kilka godzin na siłowni, całując się spalamy około 20 kalorii, a podczas stosunku od 100 do 300 kalorii. Podniecenie wytwarza w mózgu związki chemiczne – endorfiny, a nadnercza uwalniają hormon – kortyzol działający rozluźniająco i usuwający ból głowy…….. koniec cytatu

W księgarni odkrywają wyjątkowy podręcznik ZREALIZUJ SWOJE FANTAZJE dr Leopolda Baumgartnera. Żeby ratować małżeństwo i obudzić żądze postanawiają wprowadzić go w życie. Nie jest to łatwe. Jednak los okazuje się łaskawy. Zabawa toczy się już sama. I to nieprzewidywanie.

To co nastąpiło potem w sypialni państwa Griffin, przeszło wyobrażenie nawet doktora Baumgartnera. komputery Warszawa

Reżyseria: Zenon Dądajewski i Stefan Friedmann.

Dawid Nawrocki

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu.