Czarodziejka – Piotr Czajkowski – opis opery

Akcja pierwszego aktu rozgrywa się w oberży Kumy Nastazji nad Wołgą. Oberża jest tak chętnie odwiedzana, że jej sława dochodzi nawet do dworu. Nastazja nie wypowiada się pochlebnie o księciu Nikicie, którego uważa za okrutnika.  Z kolei są też tacy, którym nie podoba się hulaszczy tryb życia właścicielki oberży.

Jedną z tych osób jest mnich Paissi, a także Mamyrow, który zazdrości Nastazji powodzenia w interesach. Do oberży przyjeżdża Książę Jurijm, w którym Nastazji się podkochuje. Zaraz po nim przybywają również Książę Nikita i Mamyrow. Mnich Paissi śpieszy do nich z doniesieniem o rozwiązłych życiu właścicielki oberży. Książę jednak nie słucha tego, gdyż nie może się napatrzeć na piękną Nastazję. Karczmarka kpi z Mamyrowa, zmuszając go do tańca z błaznami. Mamyrow poprzysięga zemstę. Laptopy poleasingowe

W akcie drugim pojawia się Księżna Jewpraksija, żona Nikity. Księżna wie wszystko o wypadach męża do oberży Nastazji . Wiedziona zazdrością, ulega podszeptom Mamyrowa i jego siostry Niemiły, postanawia odprawić czary za pomocą ziół.  Księżna jest przekonana, że Nastazja to czarownica, Mamyrow postanawia wysłać do oberży szpiega, mnicha Paissiego.Dochodzi do kłótni między Księciem Nikitą a jego żoną. Lud zaczyna się buntować po tym, jak jeden z ludzi księcia zabija wieśniaka. Jurij próbuje załagodzić sytuację, za co ściąga na siebie gniew Jewpraksiji. W końcu Książe postanawia wymierzyć sprawiedliwość Nastazji.

Akt trzeci rozgrywa się w oberży Nastazji, która odpiera amory Księcia Nikity. Niechciany zalotnik odchodzi , ale zaraz po nim pojawia się Jurij, który pragnie ukarać kobietę. Jednak gdy patrzą sobie w oczy, zakochują się.

W Akcie IV pojawia się leśny czarownik Kudma. Książę Jurij planuje ucieczkę z ukochaną. Tymczasem do Kudmy przybywają Księżna i mnich Paissi, prosząc go o truciznę, przeznaczoną dla Nastazji. Szczęśliwa Kuma czeka na Księcia Jurijego, podczas gdy nadchodzi księżna i podaje dziewczynie zatrutą wodę, po czym się oddala. Nastazja umiera w ramionach swojego ukochanego. Gdy zapada noc, Książę Nikita błądzi po lesie wypatrując Kumy. Oszalały z zazdrości zabija syna, którego ciało zabiera Księżna. Zrozpaczony Książę znika w lesie, gnany wrzaskiem leśnego czarownika. komputery Warszawa

zdjęcie: Idina

Sylwia Włodyga

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu.