Śmierć w Wenecji – BUSONI Ferruccio – opis opery

W akcie pierwszym ( pierwszym obrazie) poznajemy pisarza, Gustava von Aschenbacha. Jest on w Monachium i szuka tam muzy. W pewnej momencie swojej wędrówki po ulicach miasta napotyka Podróżnika. Nieznajomy proponuje Gustavowi podróż na południe Europy, gdyż tak robili wszyscy wielcy artyści.

W drugim obrazie Gustav kupił bilet na statek i zamierza popłynąć do Wenecji. Pisarz wsiada na statek, na którym poznaje Dandysa. Gustav nie polubił towarzysza i prosi o leżak z daleka o niego. Statek dobija do weneckiego portu i pisarz opuszcza go. W tle słychać szyderczy śmiech Dandysa.

W trzecim obrazie Gustav wynajmuje gondolę, która ma go zawieźć do Schiavone. Gondolier jednak nie spełnia jego prośby i zawozi na Lido. Kiedy Gustav się odwraca, gondolier znika nie biorąc zapłaty.

W czwartym obrazie Gustav wchodzi do hotelu, gdzie wita go Dyrektor. Pisarz rozgląda się po hali hotelowej i spostrzega nagle polską rodzinę. Wśród niej widzi Tadzia. Pisarz jest zachwycony nieziemską urodą chłopaka. Laptopy poleasingowe

W piątym obrazie Gustav kupuje na plaży truskawki i spotyka Tadzia. Nie może oderwać od niego wzroku.

W szóstym obrazie Pisarz jest coraz bardziej zdenerwowany, gdyż przeszkadzają mu handlarze, żebracy o oraz silny wiatr. Postanawia wyjechać z hotelu, w którym po raz ostatni spogląda na Tadzia. Gustav wyrusza na dworzec, ale podczas drogi decyduje się zawrócić, ponieważ Portier Hotelowy wstawił bagaż pisarza do nieodpowiedniego pociągu. Bohater wchodzi do swojego pokoju i przez okno widzi Tadzia.

W siódmym obrazie Pisarz jest na plaży i przygląda się Tadziowi oraz jego kolegom. Scenie towarzyszy Głos Apolina  oraz chór. Gustav liczy, że Tadzio będzie jego natchnieniem. Chłopiec powraca do hotelu i uśmiecha się do Gustava. Pisarz mówi chłopcu, że go kocha.

W akcie drugim (ósmej odsłonie) Fryzjer hotelowy mówi Gustavowi o epidemii.
W dziewiątym obrazie Gustav czuje na ulicach środki dezynfekujące oraz spostrzega, że gazety potwierdzają istnienie epidemii na terenie miasta. Nagle Pisarz zauważa Tadzia i podąża za nim.

W dziesiątym obrazie do hotelowej restauracji przybywa grupa muzyków. Gustav pyta się ich o epidemię. Niestety, nie otrzymuje od nich konkretnej odpowiedzi. Muzycy muszą opuścić lokal, ale na pożegnanie śpiewają piosenkę. komputery Warszawa

W jedenastym obrazie pojawia się Agent biura podróży, który tłumaczy swoim klientom, że nie mogą opuścić miasta, gdyż panuje w nim cholera. Słyszy to Gustav.

W dwunastym obrazie pisarz postanawia ostrzec rodzinę Tadzia. Niestety, wstydzi się porozmawiać z nimi.

W trzynastym obrazie Gustav śpi i śni o świecie Dionizosa. Bóg namawia go, aby poddał się rozkoszy.

W czternastym obrazie Gustav ponownie przypatruje się Tadziowi i oddaje swój los w jego ręce.

W piętnastym obrazie Fryzjer hotelowy farbuje włosy Gustava oraz odmładza go.
W szesnastym obrazie Pisarz spotyka Tadzia na ulicy. Chłopiec patrzy na niego bystrym spojrzeniem. Gustav jest rozanielony.

W siedemnastym obrazie zostaje ukazana polska rodzina wraz z bagażami. Szybko dowiaduje się o tym Gustav, który biegnie na plażę, aby ostatni raz zobaczyć swego ulubieńca. Tadzio bije się z Jasiem i niestety przegrywa. Gustav chce pomóc chłopcu, ale pada bez życia, widząc jak Tadzio odchodzi od niego.

Dawid Nawrocki

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl i ten tekst jest własnością serwisu.