Gwedoline – Chabrier Emmanuel – opis opery

W akcie pierwszym widzimy Gwendoline, córkę mężnego Armela. Dziewczyna idzie wraz z innymi kobietami na pole. Mężczyźni zaś wypływają w morze. Gwendoline myśli o swoim śnie, w którym na jej rodzinną wioskę napadają duńscy wojownicy. Niestety, sen był proroczy. Dziewczyny uciekają do lasu jedynie Gwendoline biegnie, aby ratować swojego ojca. Odwaga i uroda dziewczyny zachwycają króla Duńczyków – Haralda. Ojciec mówi, że odda córkę, ale w głowie rodzi się mu plan zemsty.

Akt drugi został podzielony na dwa obrazy.  Laptopy polesingowe Kraków

W pierwszym obrazie widzimy dzień ślubu. Arnek u jego rycerze (Erik i Aella) chcą zaatakować tej nocy Duńczyków. Ojciec daje Gwendolinie sztylet, aby zamordowała swojego męża podczas nocy poślubnej. Niestety, dziewczyna pokochała swojego wybranka i nie chce tego zrobić. Nie chce również zawieść ojca. Na razie postanawia nic nie mówić mężowi, ale nakłania go do ucieczki. W nocy armia Armela napada na Duńczyków. Gwendoline daje miecz Haraldowi, aby mógł odeprzeć atak.

W drugim obrazie Duńczycy uciekają w popłochu do sowich łodzi. Harald broni się, ale jeden z ciosów Armela zadaje mu śmierć. W tym momencie Gwendoline zabiera sztylet swojemu mężowi i popełnia samobójstwo. Kochankowie wypowiadają ostatnią przysięgę i umierają. Armel jest zrozpaczony.