Lipiec – recenzja spektaklu – Teatr Na Woli

Dramaturg, okrzyknięty mianem współczesnego Dostojewskiego, znany jest już polskiej publiczności  ze swoich pełnometrażowych filmów: zrealizowanej w 2006r „Euforii’, a także „Tlenu”- laureata nagrody publiczności na 9. MFF „Era Nowe Horyzonty”  we Wrocławiu.
Wyrypajew w swojej twórczości nie przestaje zadawać pytań, poruszać przemilczanych dotąd kwestii, angażuje sztukę w problemy bliskie widzowi. Jak sam przyznaje: „Dramat analizuje skrajne stany ludzkie po to, żebyśmy mogli je przeżyć i się oczyścić wychodząc ze spektaklu z jasnymi emocjami. Teatr jest potrzebny, żeby dawać ludziom radość – radość tragedii, śmierci, miłości, z samego stworzenia, a samo stworzenie jest od samego stwórcy. Stworzenie i Stwórca są jednym. Powinniśmy przeżyć tę radość i leczyć nią całą tę tragiczną sytuację, ból i strach.”*

Nie inaczej jest w przypadku „Lipca”. Sztuka porusza przede wszystkim swym poetyckim, kunsztownym i precyzyjnym językiem. Główna bohaterka, a raczej „odtwórczyni tekstu”, jak woli siebie nazywać Karolina Gruszka, w półtoragodzinnym monologu ukazuje historię chorego psychicznie mężczyzny- 60-letniego Piotra, który po utracie domu wyrusza w długą, pełną nieoczekiwanych zdarzeń podróż do zakładu psychiatrycznego. Poprzez usta aktorki bohater odsłania swe najmroczniejsze uczucia, spowiada się z popełnionych zbrodni, wprowadza widza w świat, w którym granica między okrucieństwem a pięknem jest praktycznie niedostrzegalna. Oszczędność dekoracji, rytmiczna narracja, gra kontrastów i absurdalne zakończenie hipnotyzują, trzymają w napięciu do samego końca.

Poruszany w dramacie problem szaleństwa przywodzi na myśl prozę Dostojewskiego, Tołstoja a nawet „Zapiski psychopaty” Wieniedikta Jerofiejewa. Mimo to, najnowszą sztukę Iwana Wyrypajewa można śmiało określić jako nieprzeciętną, odważną i godną polecenia.

Autorka recenzji Aleksandra Wysocka

laurem.pl laptopy poleasingowe Kraków.

Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl

„Lipiec”
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie
reżyseria: Iwan Wyrypajew
obsada:
Karolina Gruszka, Łukasz Czapski, Sławomir Doliniec, Łukasz Meduz-Wieczorek, Jarosław Zawadko
*cytat za: „Gazeta Wyborcza. Stołeczna”, 30. 09. 2009.