Spektakl o wampirach, grany przez…księży

„Premiera spektaklu „Świt, czyli opowieść o wampirze” w wykonaniu przyszłych duchownych odbędzie się za kilka dni. – Tytuł nawiązuje do modnego ostatnio tematu książek, czyli wampirów – wyjaśnia Karol Stawowczyk, jeden z kleryków występujących w spektaklu. Dodaje, że to nie będzie historia o wampirach, do jakich przywykliśmy. – Chcemy opowiedzieć prawdę o człowieku, który w naturze ma miłość. Ale często jest bardziej krwiożerczy niż wampir – zaznacza Stawowczyk.

Chociaż w spektaklu wystąpi kilkunastu przyszłych księży, sztuka zaskoczy widzów. – Nasz gramy jasełek ani pasji. Przesłanie płynące z naszych sztuk ma większą nośność. Sztuki są bardzo atrakcyjne dla widzów, bo dotyczą spraw metafizycznych – zwraca uwagę Stawowczyk.

Premiera spektaklu odbędzie się 7 grudnia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, wstęp wolny.

Teatr przy WSD działa od co najmniej trzydziestu lat. – Gra w sztukach może się bardzo przydać w dalszej pracy duszpasterskiej. Po skończeniu seminarium młodzi księża często z młodzieżą organizują spektakle w swoich parafiach – mówi ks. Dariusz Gącik, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach, który studiował w WSD w latach 1985-1991 r. – Sam zagrałem m.in. w trzeciej części „Dziadów”. Przed premierą uczyliśmy się dykcji od aktorów Teatru im. Stefana Żeromskiego – przypomina sobie ks. Gącik.”

Katarzyna Charzeska

Laptopy poleasingowe Kraków

Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce nr 280 online