Święty Aleksy / IL Sant’ Alessio – opis opery Stefano Landi

W prologu dowiadujemy się, że na cześć Aleksandra Karola Wazy zostanie wystawiona sztuka.  Rzym szykuje władcy przedstawienie pt. „ św. Aleksy”.

W akcie pierwszym widzimy Eufemiana, który wita sie z rycerzem Adrastem. Mężczyzna mówi, że od wielu lat nie miał już wieści od swojego syna Aleksego. Rycerz uspokaja go, gdyż słyszał o jego synu w Palestynie. Informacje o nim uzyskał od pielgrzyma. Tymczasem dowiadujemy się, że Aleksy wcale nie jest w Palestynie. Znajduje się bowiem pod murami zamku swojego ojca. Niestety, nikt go nie rozpoznaje, gdyż wygląda on jak żebrak. On zaś nie chce powrócić na zamek. Upór ten denerwuje Demona. Nagle widzimy Matkę i Małżonkę Aleksego, które płaczą za nim. Cała rodzina modli się za Aleksego.   Laptopy poleasingowe

W akcie drugim widzimy Demona, który ma plan jak sprawić, aby Aleksy porzucił drogę ascezy. Chce namówić żonę mężczyzny, aby wyruszyła w świat w celu odszukania małżonka. Demon ma nadzieję, że gdy Aleksy usłyszy o tym, wyjdzie z ukrycia, aby uratować małżonkę. Mamka chce odwieść swoją panią od tego pomysłu. Tymczasem do żony przyłącza sie matka Aleksego i kobiety wyruszają w drogę. Aleksy słysząc to nie zdradza swojej tożsamości, ale pod przebraniem żebraka usiłuje nakłonić kobiety do powrotu. One jednak odmawiają. Nagle żona Aleksego mdleje. Aleksy widząc to woła o pomoc do nieba. Pojawia się Demon, który mówi Aleksemu, co powinien zrobić. Nagle z niebios stępuje prawdziwy Anioł, który mówi mężczyźnie, że już niedługo jego męki zostaną nagrodzone. Demon ucieka. Tymczasem w niebie widzimy Religię, która to ogłasza wielkie zwycięstwo Aleksego nad pokusami życia ziemskiego. Anioł zaś leci do Eufemiana i ogłasza mu radosną informacje. Wszyscy się cieszą.

W akcie trzecim rodzina rozpoznaje, że osobą, która umarła jest Aleksy. Chór aniołów stara się pocieszyć smutną rodzinę. Demon zaś ucieka pod ziemie tam, gdzie jego miejsce.

Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefano_Landi

Czytają Państwo powyższy tekst dzięki firmie  laurem.pl laptopy poleasingowe, która sponsoruje portal StacjaKultura.pl – właściciela wpisu.