Sen nocy letniej – Britten Benjamin – opis opery

Akt pierwszy przenosi nas do lasu ateńskiego, w który gromadzą się elfy pod przewodnictwem Puka , wkrótce ma przybyć król Oberon i królowa Tytania. Fawory króla został porwany przez Tytanię i król w odwecie zamyka drogi wyjścia z lasu i nakazuje Pukowi odnaleźć magiczne ziele. Roślina działa w ten sposób, że po namaszeczeniu jego sokiem oczu śpiącej osoby zakochuje się ona w pierwszej osobie, którą zobaczy po obudzeniu się. Na polanie pojawiają się kochankowie – Hermia i Lizander. Ojciec dziewczyny pragnie oddać córkę zamąć Demetriuszowi. Na polanie pojawia się konkurent Lizandra ścigany przez zakochaną w nim Helenę. Oberon widzi to i rozkazuje Pukowi natrzeć oczy Demetriusza czarodziejskim zielem, aby zakochał się w Helenie. Na polane przybywa trupa aktorów, między nimi znajduje się Spodek, który ma grać Pirama. Lizander i Hermia zasypiają na ziemi. Puk myli go z Demetriuszem i przyciera oczy czarodziejskim zielem. Lizander budzi się i zakochuje w Helenie, królowa Tytania zasypia, a Oberon rzuca na nią urok.

W akcie drugim trupa aktorów zbiera się na polanie, aby odbyć próbę sztuki. Spodek oddala się, a gdy wraca się ma na głowie ośli łeb. Tytania budzi się i całuje Puka. Oberon musi się zająć Lizandrem zakochanym w Helenie i Demetriuszem wypatrującym Hermii. Puk naciera oczy właściwego młodzieńca, który zakochuje się w Helenie. Hermia zostaje bez zalotnika, kłócą się i zostają uśpieni przez Puka, aby po przebudzeniu, każdy odnalazł swoją właściwą parę.

Trzeci akt

Nad rankiem Oberon odnajduje Tytanie i Spotka. Spodek traci ośli łeb, a król i królowa godzą się. 4 kochanków budzi się i każdy jest zakochany w odpowiedniej osobie. Spodek odnajduje towarzyszy, z którymi rusza na wesele Tezeusza i odgrywa tam sztukę. Książę Tezeusz daje ślub Hermii i Lizandrowi oraz Demetriuszowi i Helenie. Trupa aktorska odgrywa sztukę o Piramie i Tyzbe. Grany przez swoje lew rzuca się na ukochaną króla, jednak jej udaje się uciec gubiąc szal. Kiedy Piram znajduje szal żony stwierdza, że ukochana nieżyje i popełnia samobójstwo. Widzi to Tyzbe, która przebija się sztyletem. Na koniec przedstawienia Oberon, Tytania i Puk żegnają się z widami.

Czytasz wpis dzięki AMSO Rent Wynajem laptopów,  będącej sponsorem portalu StacjaKultura.pl, który jest właścicielem powyższego tekstu.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: