Wojewoda – Piotr Czajkowski – Opera

Opera rozgrywa się w trzech aktach. Premiera odbyła się w Moskwie w 1896 roku.

W akcie pierwszym poznajemy złego Wojewodę, który ma się ożenić z Praskowią.  Dziewczyna jest córką szlachcica Własa Diużoja. Rodzice zgadają się na ślub, ale wojewoda zmienia zdanie. Poznaje bowiem Marię, która jest przyobiecana bojarowi Bastriukowowi. Niestety Wojewody nie można powstrzymać. Porywa on córkę do swojego zamku i więzi ją tam.

Akt drugi został podzielony na dwie odsłony. W pierwszej Bastriukow zaprasza do siebie Romana Duborowina. Jegomość wyjawia szlachcicowi, że Wojewoda dwa lata temu uprowadził jego żonę. Tylko dlatego, że mu się podobała. Panowie postanawiają wyrwać ukochane z rąk niegodziwca.

W antrakcie pojawia się tanie młodych dziewczyn

W drugiej odsłonie Oliona wyjawia Marri plany mężczyzn wobec ich.

W akcie trzecim niespodziewanie Wojewoda wraca do swojego zamczyska. Pary wpadają w ręce Wojewody. Za takie  zachowanie mężczyźni zostaną straceni, a kobiety zostaną w haremie. Maria z rozpaczy chce popełnić samobójstwo. Nagle pojawia się Nowy Wojewoda wysłany z Moskwy. Detronizuje on ówczesnego Wojewodę i zaprowadza nowy ład i porządek.

Czytasz powyższy teskt dzięki  AMSO Rent Wynajem laptopów, komputerów, firmie która sponsoruje portal StacjaKultura.pl, który jest właścicielem tekstu.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Czajkowski-Piotr-I;3888976.html