Ivan IV – Georges Bizet

Jest to opera podzielona na pięć aktów.

Pierwszy akt rozpoczyna się spotkaniem w górach Marii, która jest córką Temruka, oraz Młodego Bułgara. Maria nie wie jeszcze, że udziela gościny samemu Iwanowi Groźnemu. Gdy gość opuszcza ją, wioska Marii zostaje napadnięta przed żołnierzy moskiewskich, którzy żądają wydania im kobiety. Dziewczyna dobrowolnie oddaje się w ich ręce. Brat Marii, Igor śpieszy jej na ratunek.

W akcie drugim akcja rozgrywa się w Kremlu, gdzie Młody Bułgar wyśpiewuje pieśń miłosną, która nie podoba się ona Iwanowi.  Maria jest jedną z branek; kobieta sprzeciwia się wyjściu za mąż za cara. Bojar Yorloff poprzysięga jej zemstę za to, że Iwan wolał cudzoziemkę od jego własnej córki. Maria zostaje odesłana do siostry cara, Olgi.

W akcie trzecim Maria decyduje się wziąć ślub z Iwanem.  W Kremlu odbywa się wielka uroczystość. Do miasta przybywają brat Marii i jej ojciec, nieświadomi, że Maria wychodzi za mąż. Wchodzą w komitywę z Yorloffem, który pomoże im zamordować cara.
W czwartym akcie Maria już  wie, że jest zakochana w Iwanie.  Car dostaje jednak anonim, z którego dowiaduje się, że kobieta jest uczestniczką spisku na jego życie. Zwierza się z tego autorowi anonima, czyli Yorloffowi. Do Marii został wprowadzony jej brat, Igor. Dziewczyna cieszy się na jego widok, jednak przeraża ją plan zamachu na cara. Maria chce oddać życie za Iwana, aby go ratować. Jednak Yorloff podjudza władcę, aby ukarał niewierną żonę. Lud moskiewski buntuje się. Car Iwan wierzy oskarżeniom Yofloffa i wydaje wyrok śmierci na Marię i jej brata.W piątym akcie Yorloff przejmuje władzę w stolicy, natomiast car z pomocą Temruka pragnie odbić Kreml z rąk bojara. Maria i Igor zostają oskarżeni o zamordowanie władcy i wydani na śmierć. Gdy ma dojść do egzekucji, pojawia się Car, który ułaskawia Marię i jej brata. Yorloff zostaje skazany na okrutną śmierć.

Czytasz to dzięki firmie AMSO Rent Wynajem laptopów, która sponsoruje portal StacjaKultura.pl, który jest właścicielem powyższego tekstu.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://www.britannica.com/biography/Georges-Bizet