Dziewica orleańska – opera

Prapremiera odbyła się 25 lutego 1881 roku.

Opera składa się z czterech aktów.

W akcie pierwszym akcja rozgrywa się w wiosce Domremy. Młode dziewczęta tańczą. Nie podoba się to Thibautowi,  który uważa, że jest to niestosowne podczas wojny z anglikami. Thibaut jest ojcem Joanny, która chce wydać za Rajmunda. Dziewczyna wie, że jej przeznaczenie jest inne, przeciwstawia się ojcu, który od tej pory oskarża ją o zadawanie się z siłami nieczystymi. Wojna zbliża się do wioski, a wieśniacy w przerażaniu słuchają o zbrodniach Salisbury’ego. Joanna przepowiada, że Salisbury zginie, a ona stanie na czele armii. Wizja kobiety sprawdza się, gdyż dobiega ich wieść, że przywódca Anglików zginął. Joanna rusza na wojnę.

W akcie drugim pojawia się król Karol VII, który waha się czy ma wyruszyć na wojnę, czy może zostać z kochanką, Agnieszką Sorel. Dunois przekonuje króla, aby poprowadził armię. Gdy przychodzi nowina, o odwrocie wojsk francuskich , król postanawia uciekać. Dunois ogłasza, że Joanna poprowadzi francuskie wojsko do zwycięstwa, aby sprawdzić prorocze zdolności dziewczyny Dunois przebiera się króla, ale mimo to Joanna rozpoznaje prawdziwego władcę. Król decyduje się powierzyć wojsko Joannie.

Akt trzeci został podzielony na dwie odsłony.

W pierwszej odsłonie dochodzi do walki między Joanną, a Lionelem. Kobieta pokonuje rycerza, ale przed zabiciem go powstrzymuje ją płomienne spojrzenie mężczyzny. Kłócą się i Joanna czuje, że zakochuje się w rycerzu. Jest wstrząśnięta, ponieważ nie chce stracić swoich umiejętności. Lionel przysięga wierność Karolowi, a Joanna mdleje z upływu krwi.

W drugiej odsłonie w Reims odbywa się koronacja Karola na Króla. Uczestniczą w niej Joanna, jej ojciec i Rajmund. Thibaut oskarża Joannę oto, że zawarła przymierze z diabłem. Joanna nie broni się, gdy tłum żąda od niej potwierdzenia tych zarzutów. Dziewczyna jest przerażona, godzi się na ucieczkę wraz z Lionelem.

Akt czwarty został podzielony na dwie odsłony.

W pierwszej odsłonie Joanna kocha się z Lionelem. Zostaje potępiona przez chór aniołów. Następnie kobietę aresztują angielscy żołnierze. Lionel ginie.

W drugiej odsłonie Joanna zostaje zostaję uznana za czarownicę po czym ginie spalona na stosie, a jej duszę zabierają anioły do nieba.

Powyższy wpis pochodzi z StacjaKultura.pl, portalu który jest jego własnością. Strona utrzymywana jest dzięki AMSO RENT Wynajem komputerów,  przedsiębiorstwu które dba, aby te dobre dzieła nie znikały z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Joanna_d%E2%80%99Arc