Pocztylion z Lonjumeau opis

Akcja rozgrywa się w czasach Ludwika XV w małym miasteczku Lonjumeau, w którym to Pocztylion Chapelou wyprawia huczne wesele. Jego żoną ma być oberżystka Madeleine. Wcześniej obydwoje otrzymali przestrogi. Pocztylionowi czarownica przepowiedziała bowiem, że czeka go wilka kariera w mieście. Madeleine jakiś grubszy człowiek powiedział, że zasługuje na lepszego męża. Młodzi nie uwierzyli jednak w te słowa. Dziwnym zbiegiem okoliczności w okolicy przewróciła się karoca markiza de Corcy, który jest dyrektorem Opery w Paryżu. Dyrektor jest pod wrażeniem głosu Pocztyliona. Proponuje mu dołączenie do zespołu. Pocztylion się zgadza i wyjeżdża z miasta.

W akcie drugim historia dzieje się dziesięć lat później. Saint-Phar (Pocztylion) urzeka swoim głosem serca paryskich dziewczyn. Markiz de Corcy zaprasza śpiewaka do Fantainebleau. Na uczcie pojawi się Madame de latour, która w rzeczywistości jest Madeleine. Dziewczyna odziedziczyła ogromny majątek i żywo interesuje nią się markiz. Dziewczyna bardzo dobrze zna nowe imię swojego męża. Saint_Phar nie poznaje z początku swojej żony i proponuje jej małżeństwo. Madeleine zgadza się, aby zemścić się na niewiernym mężu. Markiz jest zrozpaczony.

W akcie trzecim Pocztylion już doskonale pamięta, o tym, że jest żonaty. Niemniej, aby ceremonia się odbyła wynajmuje on do odegrania roli księdza swojego kolegę (biju). Ten jednak zostaje zastąpiony przez prawdziwego księdza, którego doprowadza na miejsce Madeleine. O całym planie wie Markiz, który postanawia nie ostrzegać o całej intrydze Pocztyliona. Trzyma też przyjaciela Pocztyliona, aby ten nie wyjawił prawdy. Ceremonia się zaczyna, a Biju nagle wyrwa się z uścisku markiza. Biegnie i ostrzega swojego przyjaciela przed uknutą intrygą. Niestety jest już za późno. Madeleine staje przed nim w starej sukience i oskarża męża o niewierność. Za bigamię grozi mu wyrok śmierci. Markiz wzywa żandarmów, ale wierna Madeleine przyznaje się do intrygi. Pada tym samy w objęcia ukochanego i tak kończy się ta sztuka.
Powyższy tekst pochodzi z StacjaKultura.pl i jest własnością tego portalu. Portal StacjaKultura.pl utrzymywana jest dzięki przedsiębiorstwu AMSO RENT Wynajem komputerów,  spółce która dba, aby dobre teksty nie znikały z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Adolphe_Adam