Eugeniusz Oniegin – Piotr Czajkowski

Akt pierwszy został podzielony na trzy odsłony.

Pierwsza odsłona zaczyna się od smutnego śpiewu Tatiana i Olgi. W tym samym czasie matka rodzeństwa – Madame Łarina robi robi konfitury. Pomaga jej w tym niania dzieci – Filipiewna. Chłopi wracają z pola i dziękują dobrej Pani za jej szczodrość, aby ją rozśmieszyć i uradować zaczynają tańczyć oraz śpiewać. Tatiana jest wzruszona, ale Olga naigrywa się z niej. Tatiana czyta romans i emocjonuje się przy tym przez co jej matka kpi z niej. Do kobiet przybywają goście: Poeta Leński, który jest zakochany w Oldze i jego przyjaciel Eugeniusz Oniegin. Leński wyznaje miłość Oldze, a Tatiana zakochuje się w Eugeniusza.

W drugiej odsłonie Tatiana nie może spać i rozmawia z Nianią o miłosnych wspomnieniach opiekunki. Zakochana kobieta pisze miłosny list do Oniegina i wysyła go.

W trzeciej odsłonie do sadu matki dziewcząt przybiega Tatiana, która ma się spotkać Eugeniuszem. Oniegin pojawia się i kpi sobie z uczucia niewiasty. Po rozmowie odchodzą razem z sadu, jakby nic się nie stało.

Akt drugi został podzielony na dwie odsłony.

W pierwszej odsłonie w dniu imienin Tatiany jej matka wydaje bal. Tatiana tańczy z Eugeniuszem, który jest wściekły, bo ludzie plotkują na ich temat. Chce się zemścić na Leńskim zalecając się do Olgi. Podczas mazura Eugeniusz prosi do tańca Olgę, czym rozdrażnia Leńskiego. Dochodzi do dramatu i Leński rzuca wyzwanie Onieginowi. Mężczyźni obrzucają się obelgami.

W drugiej odsłonie o świcie Leński oczekuje swojego adwersarza. Ma złe przeczucia, co do wyniku pojedynku. Myśli o miłości do Olgi. Gdy pojawia się Eugeniusz, Leński pada trupem od jego wystrzału.

Akt trzeci został podzielony na dwie odsłony

Akcja pierwszej odsłony trzeciego aktu rozgrywa się dwa lata później. Na balu w Petersburgu zjawia się Eugeniusz. Jest skruszony po zabójstwie Leńskiego. Nagle zwraca uwagę na piękna kobietę – księżnę Gremine. Okazuje się, że jest to Tatiana, która wciąż coś czuje do Oniegina. Mąż Tatiany, książę Gremin okazuje swoją wielką miłość do żony. Tatiana wychodzi z balu, a Eugeniusz jest załamany stratą kobiety.

W drugiej odsłonie Eugeniusz wysyła list Tatianie i nie mogąc sie doczekać przychodzi osobiście do niej. Tatiana jest wzruszona, bo wciąż kocha Eugeniusza, ale już jest mężatką i nic nie może zrobić. Zrozpaczeni kochankowie rozstają się.

Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl i jest jego własnością. Witryna utrzymywana jest dzięki AMSO RENT Wynajem komputerów,  spółce która dba, aby dobre teksty nie znikły z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Oniegin_(opera)