Fidelio – Ludwig Van Beethoven

Opera zrealizowana w dwóch aktach

W pierwszym akcie przenosimy się na ganek więzienia, które znajduje się na obrzeżach Sewilli. Tam młodzieniec – Jaquino, który pełni funkcję klucznika, flirtuje z młodą Marceliną. Dziewczyna jest córką dozorcy Rocca i na dodatek kocha kogoś innego – Fideliuja, który jest pomocnikiem jej ojca. Rocca nie ma nic przeciwko, aby Marecelina wyszła za młodzieńca. Tymczasem Fidelio wraca do więzienia wraz z paczkami z żywnością, listami oraz łańcuchami. Cała wędrówka bardzo go zmęczyła. Dowiadujemy się również, że młodzieniec nie jest mężczyzną tylko młodą kobietą o imieniu Leonora. Dziewczyna dostała się do więzienia, w celu odszukania i uwolnienia swojego męża. Ten bowiem został niesłusznie aresztowany przez naczelnika więzienia Dona Pizzara.  Marcelina widząc strudzonego Fidelio rzuca mu się w ramiona. Rocco chce, aby młodzi się pobrali, ale dopiero wtedy, kiedy wyjdzie don. Tymczasem przebrana za mężczyznę kobieta pragnie pomóc dozorcy w posprzątaniu lochów. Na cenie pojawia się Pizzaro. Dowiadujemy się od niego, że na dniach więzienie odwiedzi naczelnik, aby skontrolować placówkę. Naczelnik więzienia prosi dozorcę, aby ten na sygnał tego pierwszego zabił tajemniczego więźnia, którym jest mąż Leonory – Florestan. Pizzaro obawia się go, gdyż ten wie o zbrodniach, które popełnił naczelnik więzienia. Fidelio namawia dozorcę na spacer więźniów. Nie ma wśród nich męża Leonory. Pizzaro wścieka się za to, że dozorca wyprowadził na spacer przestępców. Dotkliwie karze starego i rozkazuje mu kopać grób dla Florestana.

Akt drugi rozpoczyna się od rozmyślań Florestana. Mężczyzna duma nad swoim dalszym losem oraz myśli cały czas o ukochanej. Nagle drzwi lochu otwierają się i do środka wchodzi Fideliu oraz Rocco. Mają ze sobą butelkę wina oraz łopaty. Przebrana Leonora rozpoznaje w pewnym momencie swojego męża. Za przyzwoleniem dozorcy kobieta daje więźniowi wina i chleb. Nagle do celi wbiega Pizzaro. Chce zabić więźnia oraz niewygodnych świadków. W tym momencie Leonora zdejmuje swoje przebranie i wyciąga pistolet, którym mierzy w serce Pizzara. W ciszy słychać dźwięk trąbki. Pizzaro wybiega z celi, aby spotkać się z ministrem. W przepychance dozorcy udaje się wyrwać broń Leonorze. Rozkazuje parze wyjść na zewnątrz. Nagle do więzienia wpada wydzierający się tłum. Kochankowie myślą, że już po nich. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Lud pod przewodnictwem Rocca chce uwolnić więźniów. Skazańcy wraz z tłumem witają ministra, który rozpoznaje swojego przyjaciela, którym jest Don Florestana. Pizzaro zostaje wtrącony do lochu swojego więzienia, gdzie spędzi całe swoje życie. Ludzie śpiewają pieśni na cześć małżonki.
Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl i jest jego własnością. Witryna utrzymywana jest dzięki firmie AMSO RENT Wynajem komputerów,  która dba, aby dobre teksty nie znikały z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu: nieznany
Źródło zdjęcia do tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven