Turandot – Busoni

Prapremiera – Zurych, Stadttheater 11 maja  1917

Jest to baśń chińska w dwóch aktach

W obrazie pierwszym pierwszego aktu pojawia się Kalaf, który jest synem Timura, tatarskiego króla. Kalaf chroni się w Pekinie , po tym jak armia ojca ponosi klęskę. W Pekinie spotyka Baraka, który przekazuje Kalafowi ostrzeżenie przed Turandot, pięknej córce cesarza, która cały kraj trzyma w ryzach. Turandot pała nienawiścią do mężczyzn, którym zadaje zagadki – jeśli zgadną źle, zostają pozbawieni życia. Kalaf ma za nic ostrzeżenia Baraka, kpiąc z zalotników księżniczki. Gdy jednak widzi jej portret, jedyną rzeczą jaką pragnie, jest zdobycie ręki Turandot. Zapomina  o strasznym losie zalotników cesarskiej córki i postanawia zdobyć kobietę.

W drugim obrazie eunuch Truffaldin prowadzi ceremonię zagadek. Cesarz błaga Kalafa, aby wycofał się, póki nie jest za późno. Wchodzi Turandot, zmieszana spojrzeniem przybysza. Księżniczka zadaje Kalafowi trzy zagadki, a on odpowiada na każdą z nich. Turandot jest upokorzona, woli umrzeć niż poślubić mężczyznę. Kalaf proponuje kobiecie układ: jeśli odgadnie jego imię, on zrzeknie się jej ręki.

W pierwszym obrazie drugiego aktu Turandot zamyka się w swoich pokojach, gdzie przeżywa nieznane sobie uczucie namiętności. Eunuchowi Truffaldiemu nie udaje się odkryć imienia zalotnika, natomiast zdradza je służąca Adelma, w zamian za zwrócenie wolności.

W drugim obrazie Turandot zdradza imię wybranka przed całym dworem. Kalaf pragnie odejść, ale powstrzymuje go księżniczka, gotowa wyjść za niego za mąż.

Materiał opublikowany, gdyż jest własnością StacjaKultura.pl dzięki wsparciu firmy AMSO RENT Wynajem komputerów,  która czuwa nad tym, aby dobre teksty nie znikały z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu nieznany.
Źródło zdjęcia do tekstu: https://en.wikipedia.org/wiki/Turandot_(Busoni)