Poza codziennością. Architektura teatralna Środkowej Europy

Jak poinformuje nas każdy dobry słownik lub stara wikipedia – słowo „teatr” możemy rozumieć na kilka sposobów.

Primo – „jako rodzaj sztuki widowiskowej” (kopiuj/wklej ze wspomnianej wikipedii).
Secundo – „jako sam spektakl teatralny” (j.w.).
Tertio – jako budynek, w którym te powyższe się odbywają.

Miłośnik teatru (w tym pierwszym znaczeniu) raczej najmniej interesuje się teatrem jako budynkiem. Jak świat światem, wiele spektakli doskonale odbywa się bez specjalnych pomieszczeń, sceny, kurtyny i wszystkich tych elementów… A jednak chyba każdy teatromon zna te specjalne uczucie odświętności, którego nie odczuwa się tak mocno w plenerze. Ludzie ubrani bardziej odświętnie niż na codzień. Poszukiwanie swojego miejsca wśród rzędów czerwonych, niewygodnych krzeseł. Trzy dzwonki. Wreszcie kurtyna w górę… A na przerwie półlitrowa woda za 10 zł.

Dlatego właśnie budowle teatralne powinny znaleźć się w zasięgu naszych zainteresowań. Edukację w tym kierunku warto zacząć natychmiast – na wystawie „Poza codziennością. Architektura teatralna Środkowej Europy”, którą możemy oglądać w Arkadach Kubickiego do 28 lipca.

Jest ona efektem współpracy między ośrodkami badawczymi i dokumentacyjnymi pięciu krajów regionu: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii.  Przedstawia najważniejsze w środkowej Eurpoie zabytki teatralnego budownictwa, najciekawsze pod względem architektonicznym teatry, a także projekty teatrów jeszcze niewybudowanych.

Ekspozycja czynna jest codziennie do godziny 22. Wstęp wolny.

Aleksandra Malinowska jest autorką tekstu.

Materiał opublikowany, gdyż jest własnością StacjaKultura.pl dzięki wsparciu AMSO laptopy poleasingowe warszawa.