Nocny dzwoneczek – Donizetti Gaetano – opis opery

Historia zaczyna się od wesela Dona Annibale Pistacchio – słynnego aptekarza. Mężczyzna żeni się z Serafiną. Niestety Pan młody musi następnego dnia wyjechać do Rzymu. Pozostaje, więc tylko noc poślubna na skonsumowanie swojej żony. Przygląda się temu wszystkiemu kochanek Serafiny – Enrico. Postanawia odbić swoją miłość z rąk Dona i wychodzi z przyjęcia. Po zabawie Don przebiera się w nocne rzeczy i chce iść spełnić swój małżeński obowiązek. Niestety do drzwi apteki ktoś puka. Nieznajomy jest przebrany za dandysa Enrico, który prosi o lek na gorączkę. Don idzie przygotować miksturę, a w tym czasie Enrico gasi świeczkę i przestawia meble.

Aptekarz wraca i szuka swojej świeczki. Niestety odnalezienie jej zajęło mu sporo czasu. Ponownie idzie na górę. Niestety, ktoś znowu puka do drzwi apteki. Tym razem jest to śpiewak, który prosi o lek na zapalenie gardła. Aptekarz daje mu lek, a ten w podzięce śpiewa mu serenadę. Po wyjściu śpiewaka Don znajduje liścik ostrzegający go przed zemstą Enrica.
Aptekarz rozkłada petardy, które mają go zaalarmować w przypadku włamania. Kiedy już kończy do drzwi puka kolejny klient – Enrico przebrany za starszego człowieka. Prosi on o lek dla swojej schorowanej żony. Aptekarz daje mu płyn i biegnie na górę do żony. Tymczasem przybywa Enrico. Przypadkiem odpala petardy i budzi cały dom. Don zbiega na dół, a Enrico oświadcza mu, że przyszedł tylko po to, aby powiedzieć, że powóz już czeka. Aptekarz zostawia nietkniętą żonę. Enrico cieszy się, gdyż ma nadzieję, że pod nieobecność męża zajmie się odpowiednio Serafiną.

Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl, który jest jego właścicielem. Witryna jest utrzymana dzięki spółce AMSO RENT Wynajem komputerów,  która dba o to, aby dobre teksty nie znikały z sieci.

Autor zdjęcia do tekstu: anonimowy
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaetano_Donizetti