Ariodante – GEORG FREDERICH HANDEL

Opera rozpisana na trzy akty. Prapremiera odbyła się 8 stycznia 1735

W akcie pierwszym widzimy Ginewrę, córkę króla Szkocji, wyjawiającą swoje sekrety Dalindzie. Królewna jest przeszczęśliwa, gdyż kocha walecznego Ariodanta. Jest on ulubieńcem króla. Niestety, w Ginewrze zakochany jest książę Polinessto. Książę, aby skutecznie przerwać młodych, uknuł intrygę. Ginewra i jej Ariodant cieszą się swoim szczęściem, a król błogosławi związkowi. Polinesso obiecuje Dalindzie, że da jej radość w zamian za stanięcie za balkonie nocą, w suknie Ginewry. Dziewczyna odrzuca brata Ariodanta i z wielką radością wypełnia słowa Polinessa.

W akcie drugim widzimy Ariodanta, którego spotyka Polinesso. Obydwaj mężczyźni stoją pod oknem Ginewry i Polinesso zapewnia Ariodanta, że księżniczka wyjdzie dla niego w tę noc. Narzeczony Ginewry nie chce w to wierzyć, ale Polinesso odgrywa uczuciową scenę z Dallindą, która zgodnie z jego prośbą ubrała się w suknię Ginewry. Brat Ariodanta ratuje jego przed samobójstwem. Tymczasem Dallinda i Polinesso rozstają się o świcie. Król Szkocji chce ogłosić ślub Ginewry i Ariodanta. Nagle pojawia się brat narzeczonego. Informuje on władcę, że młodzieniec zginął, a winę za to ponosi Ginewra. Dziewczyna zostaje odtrącona od ojca i traci zmysły.

W akcie trzecim pojawia się zamaskowany Ariodante, który snuje się wokół pałacu. Ratuje Dalindę od złoczyńców, nasłanych przez Polinessa. Książę chciał się pozbyć dziewczyny, gdyż była dla niego niewygodnym świadkiem. Tymczasem Ginewra ma zostać stracona. Polinesso stara się ją jednak uratować. Król nie wierzy w zapewnienia córki, a Ginewra woli umrzeć niż ratunek z rąk niechcianego księcia. W konsekwencji Polinesso ginie w pojedynku z bratem Ariodanta. Nagle pojawia się Ariodante i prawda wychodzi na jaw. Król przebacza winy córce i Dalindzie. Ariodante spotyka swoją ukochaną, a Dallinda czuje, że jednak kocha brata Ariodanta.
Powyższa informacja pochodzi z portalu StacjaKultura.pl, który jest jej właścicielem. Witryna jest utrzymana dzięki spółce AMSO Komputery poleasingowe,  która dba, aby dobre teksty nie znikły z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu anonimowy.
Źródło zdjęcia: https://ca.wikipedia.org/wiki/Ariodante