Georg Frederich Handel – Ariadna na Krecie

Ariadna na Krecie
Handel George Friedrich
Opera składająca się z trzech aktów.
Prapremiera odbyła się 26 stycznia 1734

Treść

W Akcie pierwszym dowiadujemy się, że Ateny każdego roku składają Minosowi ofiarę w postaci siedmiu młodzieńców i siedmiu dziewcząt. Mężczyźni i kobiety składani są Minotaurowi, który żywi się nimi. Klątwa zniknie w momencie, kiedy potwór zostanie zabity, a osoba, która go pokonała wyjdzie z labiryntu, w którym znajduje się Minotaur, a następnie zabije wodza Tauriusa. Tezeusz podejmuje to wyzwanie, aby uratować przed pożarciem księżniczkę Ariadnę. Dodatkowo, wśród kobiet złożonych w ofierze, jest również Carlida, darząca uczuciem Tezeusza. O serce dziewczyny walczą jednak dwaj młodzieńcy – Alcest i Taurius. Pierwszy z mężczyzn próbuje uciec z ukochaną, ale Minos zauważa to i łapie ich. Nakazuje parze, aby jako pierwsi weszli do labiryntu. Alcest pragnie bronić swej ukochanej przed Minotaurem. Tezeusz również wchodzi do labiryntu i bierze na siebie pojedynek z Minotaurem. Ariadna płacze, gdyż myśli, że już nie zobaczy ukochanego.

W akcie drugim widzimy Tezeusza odpoczywającego przed walką z potworem. Młodzieniec budzi się i zapewnia Alcesta, że zabije Minotaura. Alcest podejrzewa Tezeusza o chęć rywalizacji o rękę Carlidy. Ariadnie przychodzą do głowy podobne myśli, ale podsłuchuje rozmowę Minosa z Tauriusem. Król wyjawia mu, jak zabić Minotaura. Ariadna postanawia przekazać tę informację Tezeuszowi. Mimo pomocy Ariadny sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdyż Alcest ponownie chce porwać Carildę.  Powtórnie łapie ich Minos i decyduje, że Ariadna pójdzie jako pierwsza.

W akcie trzecim widzimy błagającego Alcesta. Prosi on Carildę, aby nie wchodziła do labiryntu wraz z Ariadną. Na szczęście Tezeusz zabija potwora i wydostaje się z labiryntu dzięki nici od ukochanej. W następnej kolejności zabija Taurisa, dzięki temu, że zerwał mu magiczny pas. Minos cieszy się z pokonania Minotaura i uwalnia więźniów. Tezeusz opowiada historię o Ariadnie, a Minos rozpoznaje w niej swoją córkę. Zakochani mogą nareszcie być razem.

Powyższa informacja pochodzi z portalu StacjaKultura.pl, który jest jej właścicielem. Witryna jest utrzymana dzięki spółce AMSO Komputery poleasingowe,  która zadbała, aby dobre teksty nie znikały z sieci.
Autor zdjęcia do tekstu anonimowy.
Źródło zdjęcia: https://de.wikipedia.org/wiki/Arianna_in_Creta