Piram i Tyzbe – Hasse Johann Adolph

Opera podzielona jest na dwa akty. Premiera odbyła się w 1768 roku.

W akcie pierwszym widzimy Tyzbe, która rozgląda się za swoim ukochanym. Nagle Pirm pojawia się i całe miasto raduje się z ich miłości. Niestety rodziny zakochanych nie bardzo się lubią. Gdy pojawia się ojciec Tyzbe chłopak ucieka. Dzieczyna stara się nakłonić tatę, aby ten pozwolił jej ożenić się ze swoim ukochanym. Ojciec jednak nie godzi się na to. Młodzi postanawiają uciec z domów.

Akt drugi rozgrywa się w nocy. Tyzbe czeka na swojego ukochanego.  Nagle zamiast Pirma pokazuje się lew. Dziewczyna ucieka gubiąc przy tym szal i kolczyki. Chłopak przybywa chwilę później i widząc to postanawia się zabić. Tyzbe przybywa zbyt późno i również się zabija. Widząc ciało córki Ojciec również popełnia samobójstwo.

 

Powyższy tekst pochodzi z portalu StacjaKultura.pl i jest jego własnością. Witryna jest utrzymana dzięki spółce AMSO Komputery poleasingowe,  która zadbała o to, aby dobre teksty nie znikły z sieci.

Autor zdjęcia do tekstu anonimowy.

Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Adolf_Hasse#/media/File:Johann_Adolph_Hasse_by_Balthasar_Denner.jpg